Jak na výsev kaktusů – kompletní návod

Jak na výsev kaktusů – kompletní návod

Chcete si užít pěstování kaktusů rovnou od semínka, ale nevíte, jak na výsev? V článku najdete návod na výsev tak, jak to funguje nám.

Co budete potřebovat?

  • Semínka kaktusů (objednat můžete zde – katalog semen Klub kaktusářů Dvůr Králové)
  • Výsevní substrát
  • Mističku s otvory vespod (například plastová krabička od tvarohu)
  • Podmisku, může být i uzavřená průhledná krabička pro vytvoření vlhkosti pro klíčení
  • Štítky pro označení výsevů
  • Kristalon Plod a květ (volitelné, není nutné přidávat)
  • Peroxid vodíku (klasický 3% z lékárny)

A teď jednotlivé postupy:

Namíchejte si výsevní substrát

Nejdříve je nutné připravit si výsevní substrát. Ten vytvoříme smícháním několika ingrediencí. Takto připravená směs je optimální zejména pro výsev Astrophyt, ale funguje to i na jiné druhy.

Jednotlivé složky výsevního substrátu na kaktusy

Zeolit

Zeolit je směs hlinitokřemičitých minerálů s mikroporézní strukturou. Hlavními výhodami je tedy velká pórovitost a výborná schopnost iontové výměny. Pro výsevy kaktusů je nutné vybrat přírodní a nijak speciálně chemicky neošetřený zeolit. Důležitá je také velikost jednotlivých minerálů, neboli frakce. Pro výsev vybírejte frakci o velikosti 1 – 4 mm.

Křemičitý písek do filtrací

Použít můžete i klasický písek, ale výhodou jemného písku, který se používá do filtrací je hlavně to, že se nespojuje dohromady a netvoří povrchovou krustu. Je krásně propustný pro vodu, živiny a malé semenáčky se nemusí prodírat před silnou a tvrdou vrstvu. Křemičitý písek do filtrace je také čistější, takže se tvoří méně řas na povrchu.

Dalším důvodem, proč na horní vrstvu umístit křemičitý písek, je zabránění napadení smutnicemi. Tyto černé mušky totiž kladou larvy do zeminy, ale vrstva křemičitého písku vytváří takový povrch, který je neláká.

Přesátý substrát na kaktusy

Další složkou je tradiční substrát na kaktusy připravený dle receptu 1/2 písku, 1/4 vlastního kompostu a 1/4 zahradnického substrátu. Dá se nahradit i prodávaným substrátem určeným na kaktusy a sukulenty. Proséváme z toho důvodu, aby ve směsi nebyly příliš velké hrudky a semínka nezapadla pod velký kus spojené zeminy.

Agroperlit

Agroperlit jsou bílé granule sopečného původu určené pro hydroponické pěstování. Přidává se pro zvýšení lehkosti substrátu a má provzdušnovací funkci, což napomáhá vývoji kořenového systému. Agroperlit se dá zakoupit v hobby marketech.

A vše smícháme

Všechny výše uvedené složky smícháme, takže nám vznikne směs o 1/4 zeolitu, 1/4 písku do filtrací na bazén, 1/4 agroperlitu, 1/4 přesátý substrátu pro kaktusy. Od každé složky tedy přidáme stejný díl.

Tento recept je univerzální a v poslední době nám funguje hlavně na Astrophyta, ale velmi se povedly i jiné výsevy (Ferocactus, Copiapoa, Turbinicarpus). Některé druhy kaktusů ale mohou mít trochu rozdílné požadavky, což je potřeba brát v úvahu a případně si zkusit výsevní substrát upravit.

A co dál? Připravený výsevní substrát sterilizujeme

Sterilizace je vhodná zejména kvůli snížení rizika, že nám výsev napadnou plísně.

Připravený výsevní substrát přepaříme v troubě na 150 stupňů po dobu zhruba 1 hodiny. Po vychladnutí směs dávkujeme do připravených a čistě vymytých misek. Navrch substrátové směsi umístíme jemnou vrstvu křemičitého písku do filtrace. Umístíme do větší misky s víčkem a zalijeme teplou vodou, aby byl celý substrát vlhký. Pro optimální klíčení a rychlý start malých semenáčků je dobré zalít substrát vodou namíchanou s dvojnásobnou dávkou hnojiva Kristalon plod a květ. Takto necháme namočené zhruba dvě hodiny, než se voda natáhne až do horní vrstvy. Poté přebytečnou vodu slijeme a na dně misky necháme zhruba pár milimetrů vody. A můžeme se pustit do vysévání.

Vyséváme

Jakmile máme připravené mističky s namočeným substrátem, můžeme vzít semínka a pustit se do vysévání. Nejdříve je dobré označit si mističku, případně oddělenou část mističky a přidat cedulku, jaký druh vlastně vyséváme.

Následně umístíme semínka a opatrně jemně přitlačíme do písku, například malou lžičkou nebo něčím podobným. Poté ještě provedeme sterilizaci v podobě postřiku 3% peroxidem vodíku. Ten působí proti plísním a zároveň jemně naruší vrchní vrstvu semene, které pak lépe klíčí.

Takto připravený výsev zavřeme do krabičky a umístíme na místo s dostatkem světla a optimální teplotou.

Na výsev se hodí například plastové krabičky s víčkem, ve kterých se prodává hroznové víno nebo rajčata. Na fotce výsev Astrophytum myriostigma cv. Onzuka

Nadšení pěstitelé ocení vyhřívané skleníčky, kde se teplota udržuje kolem 25 až 27 °C. Skleníčky jsou koupené zde.

Péče o malé semenáčky

Jakmile nám začnou vyrůstat malé kaktusky, ještě nemáme vyhráno. Takto malé semenáčky jsou stále náchylné k plísním, které se mohou objevovat, a mohou je potkat další problémy. V případě, že se mezi malými semenáčky objeví plíseň, opatrně postižené místo pokapejte peroxidem vodíku.

Mnoho lidí se často až příliš brzy pouští do pikýrování. Některé druhy to totiž nesnáší dobře a takový zásah může výrazně zpomalit nebo ohrozit jejich vývoj. Schválně si u dalšího výsevu zkuste s pikýrováním chvíli počkat. Semínka raději dejte dále od sebe a později přesazujte až větší a odolnější rostliny.

A jak to může dopadnout, když dodržíte uvedené rady?

Pokud máte čerstvá semínka s dobrou klíčivostí, může výsev po nějaké době vypadat takto:

Výsev Astrophyt

Když se zhruba rok a půl přečká s přesazováním výsevu, vypadá to nějak takto. Rostliny mají dobře vyvinutý kořenový systém a jsou tvrdší a odolnější.
Ve výsevu se někdy objeví barevné kaktusy s poruchou tvorby chlorofylu. Jsou pak žluté, se žlutými fleky nebo růžové.

Zdroj: osobní zkušenosti, Jiří Stuchlík

1 komentář u „Jak na výsev kaktusů – kompletní návod“

Napsat komentář