Jak na výsev kaktusů – kompletní návod

|

Chcete si užít pěstování kaktusů rovnou od semínka, ale nevíte, jak na výsev? V článku najdete návod na výsev tak, jak to funguje nám.

Co budete potřebovat?

 • Semínka kaktusů (objednat můžete v našem eshopu, nebo v katalogu semen KKDK)
 • Výsevní substrát (návod níže)
 • Mističku s otvory vespod (například plastová krabička od tvarohu, květináček a podobně)
 • Podmisku, může být i uzavřená průhledná krabička pro vytvoření vlhkosti pro klíčení
 • Štítky pro označení výsevů (jmenovky zakoupíte zde)
 • Kristalon Plod a květ (volitelné, není nutné přidávat)
 • Peroxid vodíku (klasický 3% z lékárny) – není nutné, ale zabrání výskytu nežádoucích plísní

A teď jednotlivé postupy:

Namíchejte si výsevní substrát

Nejdříve je nutné připravit si výsevní substrát. Ten vytvoříme smícháním několika ingrediencí. Takto připravená směs je optimální zejména pro výsev Astrophyt, ale funguje to i na jiné druhy.

Jednotlivé složky výsevního substrátu na kaktusy

Tip: Pro výsev není nezbytně nutné speciální substrát. Pro méně náročné druhy dobře poslouží klasický prodejný či doma namíchaný substrát na dospělé kaktusy. Věnujte však zvláštní pozornost sterilizaci a sledování, zda se v průběhu výsevu neobjevují plísně a podobně. Se speciálním výsevním substrátem ale můžete dosáhnout lepších výsledků.

Zeolit

Zeolit je směs hlinitokřemičitých minerálů s mikroporézní strukturou. Hlavními výhodami je tedy velká pórovitost a výborná schopnost iontové výměny. Pro výsevy kaktusů je nutné vybrat přírodní a nijak speciálně chemicky neošetřený zeolit. Důležitá je také velikost jednotlivých minerálů, neboli frakce. Pro výsev vybírejte frakci o velikosti 1 – 4 mm.

Kde koupíte? V obchodech s hobby potřebami – Hornbach, Obi a na internetu. Cena se liší podle množství, čistoty a velikosti frakce. Po přesazení výsevu zeolit nevyhazujte, ale recyklujte ho právě jako příměs do kaktusového substrátu pro dospělé rostliny.

 

Křemičitý písek do filtrací

Použít můžete i klasický písek, ale výhodou jemného písku, který se používá do filtrací je hlavně to, že se nespojuje dohromady a netvoří povrchovou krustu. Je krásně propustný pro vodu, živiny a malé semenáčky se nemusí prodírat před silnou a tvrdou vrstvu. Křemičitý písek do filtrace je také čistější, takže se tvoří méně řas na povrchu.

Dalším důvodem, proč na horní vrstvu umístit křemičitý písek, je zabránění napadení smutnicemi. Tyto černé mušky totiž kladou larvy do zeminy, ale vrstva křemičitého písku vytváří takový povrch, který je neláká.

Kde koupíte křemičitý písek? Opět v hobby obchodech – Hornbach, Obi, nebo na internetu. Používá se do bazénových filtrací, takže hledejte v příslušných odděleních. Dobře poslouží i křemičitý písek do akvárií.

 

Přesátý substrát na kaktusy

Další složkou je tradiční substrát na kaktusy připravený dle receptu 1/2 písku, 1/4 vlastního kompostu a 1/4 zahradnického substrátu. Dá se nahradit i prodávaným substrátem určeným na kaktusy a sukulenty. Proséváme z toho důvodu, aby ve směsi nebyly příliš velké hrudky a semínka nezapadla pod velký kus spojené zeminy.

Kde koupíte? Pokud si nemůžete sami namíchat, dobře poslouží i koupená směs. Seženete v hobby prodejnách a na internetu.

 

Agroperlit

Agroperlit jsou bílé granule sopečného původu určené pro hydroponické pěstování. Přidává se pro zvýšení lehkosti substrátu a má provzdušnovací funkci, což napomáhá vývoji kořenového systému. Agroperlit se dá zakoupit v hobby marketech, ale není nutnou složkou. Nahradit do můžete zčásti pískem a zčásti zeolitem.

 

A vše smícháme

Všechny výše uvedené složky smícháme, takže nám vznikne směs o 1/4 zeolitu, 1/4 písku do filtrací na bazén, 1/4 agroperlitu, 1/4 přesátý substrátu pro kaktusy. Od každé složky tedy přidáme stejný díl.

Tento recept je univerzální a v poslední době nám funguje hlavně na Astrophyta, ale velmi se povedly i jiné výsevy (Ferocactus, Copiapoa, Turbinicarpus, Melocactus, Discocactus, Echinocereus). Některé druhy kaktusů ale mohou mít trochu rozdílné požadavky, což je potřeba brát v úvahu a případně si zkusit výsevní substrát upravit.

A co dál? Připravený výsevní substrát sterilizujeme

Sterilizace je vhodná zejména kvůli snížení rizika, že nám výsev napadnou plísně.

Připravený výsevní substrát přepaříme v troubě na 150 stupňů po dobu zhruba 1 hodiny. Po vychladnutí směs dávkujeme do připravených a čistě vymytých misek s dírkami ve spodní části, aby mohla voda pronikat dovnitř podmokem. Navrch substrátové směsi umístíme jemnou vrstvu křemičitého písku do filtrace. Umístíme do větší misky s víčkem a zalijeme teplou ideálně převařenou vodou, aby byl celý substrát vlhký. Pro optimální klíčení a rychlý start malých semenáčků je dobré zalít substrát vodou namíchanou s dvojnásobnou dávkou hnojiva Kristalon Plod a květ. Takto necháme namočené zhruba dvě hodiny, než se voda natáhne až do horní vrstvy. Poté přebytečnou vodu slijeme a na dně misky necháme zhruba pár milimetrů vody. A můžeme se pustit do vysévání.

 

Zjednodušená příprava substrátu s nižšími nároky na sterilizaci

Pro jednodušší přípravu výsevního substrátu je možné využít prodávané supresivní substráty určené na výsevy a množení rostlin. K nim je vhodné přimíchat křemičitý písek, nebo ideálně zeolit. Konkrétní poměr je dobré vyzkoušet a každému druhu kaktusů může vyhovovat něco trochu jiného. Pro začátek začněte s poměrem 1:1, ať vyzkoušíte případnou kvalitu substrátu a vyladíte zálivku a zbývající postupy. Kvalitní supresivní substrát se již dále nijak nesterilizuje ani neošetřuje, protože by se tím znehodnotil účinek. 

 

 

Jaké zvolit misky nebo pařeniště?

Uzavíratelné, s průhlednou vrchní částí. Praktické jsou otevíratelné průduchy nebo dokonce vyhřívání pro udržování optimální teploty i v zimě.

Základní pařeniště. Vyšší je lepší, protože hrozí menší riziko zapaření a přehřátí.

 

Vyhřívané varianty vhodné pro výsevy v zimních měsících. Udržování vyšší teploty napomáhá rychlejšímu růstu. Tyto dražší varianty vyhřívaných skleníčků mají regulaci teploty, níže najdete tip na další možné řešení.

 

Tip pro úspěšné výsevy i během zimních měsíců:

Pro klíčení je důležité hlavně teplo a světlo. V zimě je nedostatek obojího, ale má to řešení. Pomohou vyhřívaná pařeniště v kombinaci s přisvěcováním. Takto například vypadá naše letošní výsevní sestava:

Pro dosvěcování je použita klasická zářivka v kombinaci s žárovkou podporující růst rostlin – viz foto, která má jasně viditelné červené, fialové a modré spektrum, které je optimální pro fotosyntézu.

 

Tato konkrétní žárovka na fotkách níže byla koupená za 300 korun na stránce postovnezdarma.cz, ale bohužel už jí nemají a nainstalována do samostatné lampy s vhodným závitem.

Tyto levnější vyhřívané skleníčky, které jsou koupené zde. Tak nemají regulaci teploty. Z toho důvody je dobré sledovat, jestli se výsev náhodou nepřehřívá. Pokud se tak děje, vypne se ohřev a otevřou se větrací průduchy. Pro sledování teploty jsou použita čidla, která není problém zakoupit na internetu nebo v hobby prodejnách. 

Výsev pro začátečníky bez složitější techniky

Když si chcete vyzkoušet první výsev, nemusíte nakupovat techniku uvedenou výše, protože si vystačíte s parapetem či jiným světlým místem, spodní ideálně uzavíratelnou miskou s průhledným víkem a plastovými krabičkami od tvarohu a podobně. Dovnitř dáte substrát, ideálně podle návodu výše, případně nějakou zjednodušenou verzi, dodržíte další kroky z postupu – substrát navlhčit převařenou vodou a snažit se udržovat čistotu. Takový výsev pak může víceméně bez dalších složitostí klidně až další rok fungovat na parapetu okna. Níže jsou fotky z výsevu směsi Astrophytum na okně v bytovém domě. Takto vypadají po roce od vysetí bez žádného vyhřívání ani přisvěcování.

Výsev kaktusů na okně
Výsev Astrophytum na okně. Zhruba rok od výsevu

Vyséváme kaktusy

Jakmile máme připravené mističky s namočeným substrátem, můžeme vzít semínka a pustit se do vysévání. Nejdříve je dobré označit si mističku, případně oddělenou část mističky a přidat cedulku, jaký druh vlastně vyséváme.

Následně umístíme semínka a opatrně jemně přitlačíme do písku, například malou lžičkou nebo něčím podobným. Poté ještě provedeme sterilizaci v podobě postřiku 3% peroxidem vodíku (ten klasický z lékárny) Ten působí proti plísním a zároveň jemně naruší vrchní vrstvu semene, které pak lépe klíčí.

Takto připravený výsev zavřeme do krabičky a umístíme na místo s dostatkem světla a optimální teplotou.

Výsev kaktusů do plastových krabiček
Na výsev se hodí například plastové krabičky s víčkem, ve kterých se prodává hroznové víno nebo rajčata. Na fotce výsev Astrophytum myriostigma cv. Onzuka

Péče o malé semenáčky

Jakmile nám začnou vyrůstat malé kaktusky, ještě nemáme vyhráno. Takto malé semenáčky jsou stále náchylné k plísním, které se mohou objevovat, a mohou je potkat další problémy. V případě, že se mezi malými semenáčky objeví plíseň, opatrně postižené místo pokapejte peroxidem vodíku, případně mechanicky odstraňte napadená semena nebo malé semenáčky, aby se nákaza nešířila.

Mnoho lidí se často až příliš brzy pouští do pikýrování. Některé druhy to totiž nesnáší dobře a takový zásah může výrazně zpomalit nebo ohrozit jejich vývoj. Schválně si u dalšího výsevu zkuste s pikýrováním chvíli počkat. Semínka raději dejte dále od sebe a později přesazujte až větší a odolnější rostliny.

A jak to může dopadnout, když dodržíte uvedené rady?

Pokud máte čerstvá semínka s dobrou klíčivostí, může výsev po nějaké době vypadat takto:

úspěšný výsev kaktusů
Výsev Astrophyt

Když se zhruba rok a půl přečká s přesazováním výsevu, vypadá to nějak takto. Rostliny mají dobře vyvinutý kořenový systém a jsou tvrdší a odolnější.
Ve výsevu se někdy objeví barevné kaktusy s poruchou tvorby chlorofylu. Jsou pak žluté, se žlutými fleky nebo růžové.


Často kladené otázky k výsevům

Kdy je nejlepší čas na výsev?

Bez umělého osvětlení na jaře (březen, duben). S vhodným umělým osvětlením kdykoliv.

Kdy se výsevní krabička otevírá a větrá?

Zhruba ve chvíli, kdy malým kaktusům narostou první trny. Ideální doba pro větrání se může lišit podle druhu. Větrat začnete také v případě, kdy si všimnete začínající plísně.

Je potřeba malé semenáčky hnojit?

Není to nezbytně nutné, ale může to pomoci rychlejšímu růstu. Hnojení obecně provádějte v jarních měsících a nejpozději v srpnu. Záleží i na tom, jestli vyséváte do minerálního nebo více humózního substrátu.

Jak často výsev zalévat?

Podle potřeby. Pokud je krabička zavřená, není téměř nutné nijak přilévat vodu. Po zahájení větrání sledujte, aby substrát úplně nepřeschnul. Měl by být mírně vlhký. Jak se budou kaktusy zvětšovat, jejich nároky na zálivku se začnou zmenšovat.

Je nutné substrát sterilizovat?

Jde o prevenci. Pokud si koupíte kvalitní supresivní substrát určený pro výsevy, je možné vysévat i bet sterilizace. Někdy se to povede také při použití běžného substrátu. Především u cennějších druhů a semen je ale dobré sterilizaci nepodcenit.

Zdroj: osobní zkušenosti, Jiří Stuchlík

Další články:

10 komentářů u „Jak na výsev kaktusů – kompletní návod“

 1. Pane Stuchlíku,

  děkuji za skvěle napsaný a jasný návod. Mám prosím doplňující dotaz: v jiném zdroji jsem se dočetla, že je třeba semínko před uložením na/do substrátu ošetřit mořidlem.

  Myslíte, že jako osoba, která je úplný začátečník a bude vysévat poprvé mám semena namořit, případně plastové nádobky chemicky ošetřit, nebo je to zbytečná krok?

  A peroxid, prosím, používáte nezředěný?

  Zdravím z Pardubic a děkuji!
  Michaela

  Odpovědět
  • Místo moření v tomto návodu funguje právě použití peroxidu vodíku. Používáme klasický z lékárny 3%. Prodávají už rovnou v dávkovači se sprejem, takže tím se semínka postříkají a je to.

   Odpovědět
 2. Dobrý den, musím dát komentář k přepařování. Přepařovala jsem přesně podle návodu v kuchyni v bytovce. Ten smrad, ta hrůza kouře a ty uhlíčky, které samozřejmě zahořely ….. prostě katastrofa. Rozhodně jsem přepařovala méně než předepsanou dobu, musela jsem to stopnout kvůli pekelnému čoudu, který se z té trouby valil. Měla jsem strach, že na mě sousedi zavolají policajty a hasiče. Takže nepřepařuji. Ale jestli to někdo umíte, tak se ráda poučím, popište prosím přesně, jak to děláte a třeba i nějaké foto. Mně to nešlo. Irena

  Odpovědět
  • Dobrý den, taky je možnost koupit supresivní substrát určený na výsevy (mají v zahradnictvích a hobby marketech) a případně k tomu přimíchat trochu zeolitu nebo křemičitého písku. Tam pak není potřeba přepařovat.
   Jinak samozřejmě přepařování substrátu má svoje typické aroma (někomu to voní, někomu smrdí) a asi taky záleží na troubě, ale kouř se běžně neobjevuje – používáme staré hrnce nebo skleněný pekáč, ve kterém je substrát.
   Jako alternativa by se asi dalo i prolít substrát vařící vodou (opět ve vhodné nádobě), nechat odstát a trochu proschnout a následně použít. Jde hlavně o zničení larev smutnic a podobných škůdců nebo zárodků plísní.

   Odpovědět
   • Mám dobrou zkušenost i s mikrovlnou troubou. 4 minuty na 750st. mírně provlhčený substrát v nádobě, celé zabalené v mikrotenovém sáčku.

    Odpovědět
 3. Dobrý den, děkuji za perfektní návod výsevu kaktusů. Zkouším letos výsev a používám zde popsaný postup se supresivním suprstrátem a vytápěným skleníčkem s osvětlením. Semínka začali nyní klíčit. Chtěl bych se zeptat po jaké době od vyklíčení je vhodné začít skleníček větrat horními průduchy a jak následně upravit zálivku? Předem moce děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Větrat začněte ve chvíli, kdy už budou semenáčky trochu větší a budou mít patrné trny nebo vločkování v případě Astrophyt. Zálivku zhruba stejně, když mají teplo, neměl by substrát nijak výrazně přeschnout, takže podle potřeby jednou za týden až 14 dní zalít. Na zálivku pro dospělé rostliny se přejde, až když jsou semenáčky takové “tvrdší” a jsou už bez skleníčku na volno.

   Odpovědět
 4. Dobrý den. Mám na Vás dotaz, jestli klíčí i čerstvá semena rodu astrophytum. Senile, ornatum atd. Děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Dobrý den, ano, u Astrophyt právě čerstvá semena klíčí velmi dobře. A naopak při delším skladování se může klíčivost postupně ztrácet, ale nemusí to být pravidlem. Obecně ale výsevem čerstvých semen u Astrophyt neuděláte chybu, jen pořádně ošetřit proti plísním.

   Odpovědět

Napsat komentář

Položka přidána do košíku
0 položek -